E marte, 09.08.2022, 09:22 PM (GMT+1)

Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare

Pëllumb Gorica: Viseve ku pushojnë Perënditë

Lutfi Alia: Poetja arbërore Isabella Kastrioti Skanderbeg (1704 – 1749)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (6)

Hamza Halabaku: Prof. Dr. Ismet Salihu, intelektuali i pathyeshëm që punon vazhdimisht

Sabile Basha: Situata politike në Kosovë (1945-1948)

Xhelal Zejneli: Aristidh Kola - Studiues dhe Veprimtar Arvanitas

Lutfi Alia: Poetja arbërore Luçia Albani (1534 – 1568)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (5)

Visar Zhiti: Pushkatimi i dy poetëve

Pëllumb Gorica: Truall i denjë për shenjtëri

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti

Xhelal Zejneli: Amerika - Shpallja e Pavarësisë dhe Deklarata e Pavarësisë

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (4)

Kastriot Frashëri: Lamtumirë një miku dhe analisti të sertë

Blerim Latifi: Doktrinat e nacionalizmit serb Gjergj Kabashi: Gra dhe vajza shqiptare, protestoni! Xhelal Zejneli: Kosova dhe vendet e BE-së që s'e kanë njohur atë Blerim Latifi: Stop shtypjes religjioze të grave! Gjergj Kabashi: Shpopullimi!

Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare

Më 26 gusht 2022 do të përkujtohet 112 vjetori i lindjes të Shen Nënë Terezës shqiptare.Më 5 shtator 2022 mbushen 25 vite, kur pushoi së rrahuri zemra e madhe e Shen Nënë Terezës. Atë ditë, në shtratin e thjeshtë dhe të bardhë, në dhomën e saj të vogël në “Shtëpinë e Nënës” në Kalkuta, pushoi...
Sabile Basha: Mezi ika nga ëndërra Jusuf Buxhovi: Njohja Ndërkombëtare e Shqipërisë dhe lindja e Çështjes së Kosovës Lutfi Alia: Poetja arbërore Isabella Kastrioti Skanderbeg (1704 – 1749) Sabile Basha: Situata politike në Kosovë (1945-1948) Sabile Basha: Druaj

Ndriçim Kulla: Shqipëria po qan teksa bijtë e saj po i ikin!

Sipas statistikave rreth 620 mije shqiptar janë larguar nga Shqipëria për shkaqe social  - politike gjatë këtyre 9 viteve, ku shumica e tyre janë opozitar.“Deti u bë mal me njerëz, dhe toka det me lot”, këndonte Ardit Gjebrea, në vitet ‘90, në atë këngë të tij të mrekullueshme në festival...
Albert Zholi: Gazetarët dhe krijuesit në opozitë me qeveritë Kalosh Çeliku: Syri keq Fahri Xharra: Burrat e Kosovës të viteve të 70-ta ishin më burra se këta të viteve 2010 e deri më tani Ndue Dedaj: Vendi im që nuk është më Fritz Radovani: Don Rrok Frisku

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Flora Sela - Kastrati: Zonja vdekje befasisht u trokiste në derë

Duke u nisur nga realiteti i krijuar i një mjegullnaje tiranike të sistemit, duhen analizuar rrethanat dhe gjendjet e krijuesve. Nëse mediokrit me lehtësi krijojnë rrethana përshtatshmërie për të mbyllur vrimat apo për të dhënë një pamje arnimi në krijimtari, krijuesit e vërtetë nuk e bëjnë atë nëse u mungon ndjenja. Ata...
Poezi nga Blerim Rrecaj Jahja Drançolli: Letër e rrallë autografike e Skënderbeut (8 gusht 1451) Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (20) Sadik Bejko: Ngjallja e dosjes së vdekur Flora Sela - Kastrati: Përballja me policinë letrare

Pëllumb Gorica: Viseve ku pushojnë Perënditë

Sot e menduam ndryshe. Të zhvendosemi pak orë për të gjetur qetësi në gjirin e monumenteve të natyrës; në Përmet, aty ku natyra shekullore ka skalitur bukuri. Atje ku ajri të freskon me “poezinë” e gurgullimës së Vjosës; atje ku mund të mahnitesh para majave madhështore, që nusërojnë hijshëm e plot dinjitet historik...
Xhevair Lleshi: Jo, asnjëherë s'ka kohë të përshtatshme! Ndue Dedaj: Thethi, turizëm në rritje Pëllumb Gorica: Truall i denjë për shenjtëri Pëllumb Gorica: Magjia e parrëfyer Lin Tahir Bezhani: Atje ku sytë e kërkojnë gjithmonë mikun

Ardian Ndreca: Dom Ndoc Nikaj

Ky vit përkon me 130-vjetorin e krijimit në Shkrel të Malsís së Madhe të “Lidhjes së Mshehtë për Fé e Atdhé” të abat Preng Doçit dhe dom Ndoc Nikës që asokohe ishte famullitar i Shkrelit. Ajo lidhje ishte hapi i parë konkret që përgatiti valën kryengritëse të fillimeve të shekullit të ri, prandaj shpresojmë...
Ndue Dedaj: Historia unike e një malësori fisnik Ibrahim Kabili: Për mjekun hero të zonës Besnik Lamçe, dhe kolegë të tjerë Gjekë Gjonaj: Prof. Dr. Nikollë Ujkaj, pedagog me kulturë të gjerë dhe njohuri të thella profesionale Gjekë Gjonaj: Presidenti Meta nderon Patër Andrea Gjekaj - 'Kalorës i Urdhrit të Flamurit' Visar Zhiti: Pushkatimi i dy poetëve

Kastriot Dervishi: 1989/Letra anonime

Populli ynë heroik gjithnjë i ka pasur qejf letrat anonime. Kënaqej teksa nxinte jetën e tjetrit, por sidomos kur nuk vinte emër. Lumturia në fshehtësi ishte e madhe. Një letër e shkruar më 25.12.1989 i drejtohej Komitetin Qendror të PPSH-së të ishte vigjilent e të merrte masa. Rasti u verifikua nga organet e pushtetit...
Kastriot Dervishi: Kur fliste populli para "drejtësisë" Kastriot Dervishi: 29 korrik 1913, dita e formimit të shtetit shqiptar Kastriot Dervishi: Faleminderit SHBA Kastriot Dervishi: Një fletë nga ditari i Vilson Blloshmit Kastriot Dervishi: Vilson Blloshmi dhe Genc Leka

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, mërgimtarët në vendet evro-perëndimore organizuan aktivitete të larmishme për nderë të “Epopesë së UÇK-së”, në kujtim të sakrificë sublime të Familjes Jashari. Për dallim nga vendet e tjera, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca  Treviso...
Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Jusuf Buxhovi: Lufta e Dardanës e vitit 1389 - midis mitit dhe realitetit

Sipas shumë burimeve historike, Beteja e Dardanës filloi më 15 qershor të vitit 1389 dhe përfundoi po atë ditë, diku në orët e mbrëmjes me humbjen e forcave të lidhjes së krishterë ilirike. Por, ka edhe të dhëna të tjera që atë e shohin më 19 qershor e deri te ato që e lidhin me datën 28 dhe 29 qershor...
Edi Rama zgjedh presidentin e tij, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Jahja Drançolli: Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak! Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe Floriana Garo: Edi Rama dhe Taulant Balla kanë dalë hapur në mbështetje të Lulzim Bashës 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora